Full List Of Winners – 2016 Nigeria Music Video Awards

Full List Of Winners – 2016 Nigeria Music Video Awards

Below are the complete list of winners at this year’s 2016 Nigeria Music Video Awards.
Awards was held at the Eko Hotel and was full of top trending artiste and stakeholders.
Some of the biggest winners at the show were Reekado Banks,Seyi Shay,CDQ and also Harrysong.
Check out the list of winners below.

BEST RNB VIDEO
1. Niniola – Akara Oyibo
2. Tjan – Aduke
3. Nikki Laoye Ft. Banky W – Onyeuwaoma
4. Wande Coal – Super Woman
5. Sheyi Shay – Air Brush – WINNER

BEST HIGHLIFE VIDEO
1. Harrysong Ft.Duncan Mighty – Akagum – WINNER
2. Adekunle Gold – Pick Up The Call
3. Flavour Ft. Selebobo – Mmege Mmege
4. Phyno – Fada Fada
5. Timaya Ft. Flavour – MONEY

BEST VIDEO BY A MINOR
1. Amarach – Te Quiero
2. Ozzybosco – Smile Again – WINNER
3. Young Bobby & Lex Eye – Prodigy

BEST SOFTROCK ALTENATIVE VIDEO

1. Poe – Adore Her
2. Ranti – Iwe Kiko – WINNER
3. Temmie – Jabole
4. Aramide – Fun Mi Lowo
5. Pita – Am Your Soldier
6. Simi – Love Don’t Care

BEST GOSPEL VIDEO

BUCHI – Ke Hosanna

Obiora Obiwon – Bunibe

Sinach – Way Maker – WINNER

Agoha – Jehova

Mike Abdul – Oh My Jesus

BEST VIDEO BY A NEW ARTISTE
1. Mr Eazi – Holl Up
2. Maryokun – Eleko
3. Shobzy – Eruku
4. Small Doctor – Mosquito Killer – WINNER
5. Tycano – Eledumare

BEST CONTEMPORARY AFRO VIDEO

1. T.W.O – Bianu – WINNER
2. Tiwa Savage – Bad
3. Tekno – Pana
4. Mr 2kay – Count It All Joy
5. Korede Bello – Mungo Park

BEST AFRO POP VIDEO

1. Reekado Banks – Oluwa Ni – WINNER
2. Viktoh Ft. Lilkesh – Skibi Dat
3. Wizkid – Baba Nla
4. Runtown – Lagos to Kampala
5. 2Baba – Oya Come make we go

BEST USE OF COSTUME

1. Pasuma – Change
2. Flavour – Mmege Mmege
3. Lamboginny Ft. Mr Clayy – I am a Winner – WINNER
4. Oristefemi – Mr Gomina
5. D’banj – Emergency

BEST INDIGINOUS CONCEPT IN A VIDEO

1. Flavour featuring Selebobo – Mmege Mmege
2. Yemi Alade – Ferrari
3. Zoro Ft. Flavour – Ogene – WINNER
4. Olamide Abule – Abulesowo

BEST DIRECTOR

1. Clarence Peters and Lola Rae – One Time
2. Adasa Cookey and Ranti – Iwe Ki Ko
3. Unlimited L.A and D’banj – Emergency – WINNER
4. Avalon and Okpe Solidstar – Wait
5. Mattmax and Splash – Agege

BEST EDITOR

1. Clarence Peters Zoro – Ogene
2. Adasa Cookey Ranti – Iwe Ki Ko
3. Unlimited La Aramide – Fun Mi Lowo
4. Mattmax Splash – Agege – WINNER

BEST CINEMATOGRAPHY

1. Adasa Cookey for Adekunle Gold’s ‘Pick Up the Call’ – WINNER
2. Clarence Peters for Lola Rae’s ‘One Time’
3. Unlimited La for D’banj’s ‘Emergency’
4. Ani James for Kiss Daniel’s ‘Jombo’

PEACE ICON AWARD

Emeka Ayaoku – WINNER

PEACE AMBASSADORS

2face and Kenny Ogungbe – WINNERS

Sheila Okonji Ashenze and Ubong King – WINNERS

James tawiah

James tawiah

Ready to blog,so link up if you want us to work together.

Leave a Response